Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Wpisy otagowane : filozofia

Polska ma sens. I Koziołek Matołek także.

sczachor

Czasami zaskakująca jest mądrość ludzi prostych i dzieci. Bez zbędnych ozdobników, bez patetycznego nadpęcia. Jedynie istota sprawy. Bo czy Koziołek Matołek może być bohaterem i wzorem? Jakaś postać z bajki i dziecięcych kreskówek? Wydaje się głupkowaty. Ale świat widzimy przez pryzmat swojego wnętrza, swoich wartości. Niektórzy potrafią dostrzec wartość tam, gdzie inni wzruszają jedynie ramionami.

Sam pomysł portalu „Polska ma sens” ogromnie mi się podoba. A list Kasi mocno mnie poruszył. I zaimponował. „Polska Ma Sens” – to portal społeczno-publicystyczny, który pragnie skupić wokół siebie mądry entuzjazm ludzi twórczo zmieniających świat na lepsze. Redakcja nie boi się opisu zjawisk negatywnych, ale pielęgnuje myślenie pozytywne i walczy z czarnym postrzeganiem świata i Polski.

Każdy chyba ma coś wartościowego do powiedzenia. Coś sensownego. Warto próbować. Patriotyzm nienawistny jest toksyczny, niszczy i „patriotę” nienawidzącego i jego otoczenie. Jest toksyczny. Wolę patriotyzm dnia codziennego i zwykłych działań. Wolę Koziołka Matołka. A w zasadzie dostrzeżenie w nim uniwersalnych wartości.

koziolekmatolekrys

Najbardziej w życiu cenię sobie Koziołka Matołka.

Jest on moim bohaterem, od którego wiele się można nauczyć. Koziołek jest inteligentny i mądry, ale wcale nie wywyższa się z tym wobec obcych i przyjaciół. Jest skromny i uczynny, chętnie każdemu pomoże w potrzebie. Zawsze w trudnej sytuacji potrafi znaleźć dobrą radę i podać pomocną dłoń. On zawsze znajdzie dla Ciebie czas i chętnie Cię wysłucha. Dzięki takim jak on życie w naszej Ojczyźnie ma dla mnie sens.

Czasami zdarzają mu się głupie pomyłki, ale nikt przecież nie jest doskonały. Nasza Pani w klasie też – chociaż jest bardzo mądra – robi czasami błędy. Dlatego chciałabym, żeby go umieścić w galerii Portalu Polska ma Sens jako tego, który wzbudza w nas chęć do życia, energię do działania i nadzieję na lepsze jutro.

Wiem, że osoba Koziołka Matołka może u Państwa wzbudzić pewne wątpliwości, czy rzeczywiście zasługuje on na tak zaszczytne wyróżnienie, ale zanim postanowicie odrzucić jego kandydaturę, proszę pomyśleć, ile dobrego uczynił Koziołek tym wszystkim, którzy porzuceni przez innych znaleźli w nim oparcie. Dzięki niemu ja sama odnalazłam sens życia i uczciwą drogę, która zaprowadziła mnie do szczęścia.

Trochę czasu mi zajęło narysowanie Koziołka Matołka po swojemu, pomagała mi w tym moja mama. Pozdrawiam,

Kasia Szewczyk

Źródło: http://polskamasens.pl/taka-polska-ma-sens-koziolek-matolek/

Niedopowiedzenia. Między nudą a gniewem.

sczachor

gruzy_w_parku

"Polska historia składa się z cyklicznych faz traumy, co powoduje uzależnienie. Jeśli zabraknie autorytarnej władzy lub wojny, to wytwarzamy je sami, bo nie możemy bez nich wytrzymać."

Karolina Wigura (socjolog)

Tygodnik Powszechny, nr 45 (2015)

 

Niedopowiedzenia zostawiają miejsce na własną kreatywność. Miejsce na własne doświadczenie i wizję świata. Obraz i słowa komponują się w nowe skojarzenia, bardzo indywidualne.

Beczka, ławeczka i filozofowanie

sczachor

golebie

Diogenes mieszkał w beczce. Ale znany jest jako filozof a nie kloszard. Klimat filozofowania na ławeczce oddany został w serialu "Ranczo". Pod sklepem, na ławeczce siadali wiejscy pijaczkowie i rozważali różne zawiłości życia. Chłopska filozofia ale ciekawa. No cóż, wydawać by się mogło, że to jedynie fikcja filmowa. Ale z wywiadu z Jerzym Niemczukiem (zamieszczony w Gazecie Olsztyńskiej, 24-25.01.2015), dowiedziałem się, że pomysł na "ławeczkę filozofów" zrodził się w Wimlandii (Warmia i Mazury, od skrótu "wim"):

"Ławeczkę przywiozłem do "Rancza" z Mazur. Kiedyś spotkałem takich pijaczków, którzy prowadzili swobodne rozważania na temat kosmosu.(...) Uświadomiłem sobie także, ze menele sa grupą społeczną, która ma czas na refleksje."

No tak, czy my w zagonionym i dorobkiewiczowskim życiu mamy czas na refleksje? Wielu pustelników porzucało troski i zabiegi doczesne, decydując się na ubogie życie. Ubogie materialnie. By mieć czas na rozmyślania i rozmowy. Ubodzy materialnie, bogaci duchem. Coś czego zaczyna nam brakować. I chyba nie trzeba zostawać drobnym pijaczkiem, by mieć czas i sposobność do rozważań o sprawach ważnych, w tym o kosmosie.

Drobni pijaczkowie mają czas na rozmowy. "A czy księżniczka, która podjechała tak piękną karocą, ma nam coś do zaoferowania? (...) A czy księżniczka w tej sytuacji nie wsparłaby patologii pięcioma złotymi?" Jerzy Niemczuk tak to kwituje: "Ci ludzie siedzą i kombinują, a człowiek płaci im za tekst, jak poecie." Czyżby beczka i ławeczka miały stać się znakiem firmowym poetów i filozofów?

Nie na mawiam do alkoholu. I bez butelki można zwolnić, siąść na trawie, na ławeczce, albo na kanapie w domu. I porozmyślać, najlepiej w dialogu z drugim człowiek. Kolejne gadżety, laptopy, zmywarki, super telewizory i wypasione auta nie dadzą nam tyle radości życia, co zwykłe, chłopskie filozofowanie i niespieszna rozmowa z człowiekiem. Nie tylko stopa życiowa ale i jakość życia do szczęścia jest potrzebna.

Niestety ławek w przestrzeni publicznej ewidentnie brakuje. Nie można wyjść przed blok i usiąść, by porozmawiać z sąsiadami. Skwerów i parków także jak na lekarstwo. Trzeba jeździć daleko....Za to "biedronek" i innych supermarketów zatrzęsienie. Anonimowe, bezduszne, z tanią tandetą. Znikają sklepy osiedlowe, ze znajomą sprzedawczynią, z którą można przy zakupach porozmawiać. Lub wymienić się ogólnymi refleksjami na temat życia. Lub kosmosu.

Czy minimaliści zagrażają gospodarce ?

sczachor

Minimalizm to z jednej strony filozofia a z drugiej styl życia, który się coraz bardziej upowszechnia. Czego chcą minimaliści? Mniej konsumować. Zasadne jest więc pytanie czy minimaliści zagrażają gospodarce, poprzez zmniejszanie konsumpcji? Tak, ale tylko gospodarce, opartej na liniowym wzroście i rosnącej konsumpcji. Taka gospodarka jest zagrożeniem dla biosfery, dla ludzkości i dla.... ekonomii. Kryzys środowiskowy ostatnio mocno łączy się z kryzysem ekonomicznym.

Minimalizm jest elitarny. Na razie. Po co bezproduktywnie marnować energię i życie na niepotrzebną konsumpcję? Przecież te surowce i energię oraz ludzki wysiłek skierowany mógłby być na sensowniejsze cele, np. kolonizację kosmosu (chociażby budowa stacji na Marsie itd.) Nowy trend: alterglobalizm, minimalizm, ruch zielonych... wcale nie jest taki nowy. Wystarczy przypomnieć sobie ruch franciszkański i w. Franciszka z Asyżu. To poszukiwanie nowego i... odnajdowanie starych wzorców.

Skutkiem upowszechniania się minimalizmu może być więcej demokracji i decentralizacja, więcej relacji a nie tranzakcji, więcej człowieka niż niewolniczego narzędzia produkcyjno-konsumpcyjnego. Przesyt rzeczy w świecie konsumpcji. Minimaliści chcą więcej dawać, mniej mieć. Świat potrzebuje zmiany. Albo powrotu do korzeni. Wolniejsze życie to także przywrócenie głębszego życia społecznego i odbudowywanie relacji społecznych. Jednym słowem w pewnych aspektach powrót do przeszłości...

„Bądź zmianą którą pragniesz ujrzeć w świecie"

 M. Gandhi

A ja dodam: zmienianie świata rozpoczynaj od siebie. Szkoda czasu na pośpiech

Umieć dostrzegać piękno i sens

sczachor

Piękno jest w nas. Świat postrzegamy w dużym stopniu przez pryzmat własnego wnętrza. Dla jednych to są jakieś stare, zardzewiałe kołki i druty, jakaś kiczowata prowizorka. Ktoś inny, w tym starym, zaniedbanych, kiczowatym fragmencie dostrzeże sens i piękno. Jeden będzie wyszydzał niby brzydotę, kicz i ludzką bezmyślność, inny dostrzeże, przemijanie czasu, piękno i celowość. Te same rzeczy dla jednych są powodem by kpić i wyszydzać innych, dla drugich są powodem by dostrzegać wartość, starania, przemijanie, ludzkie historie. To my decydujemy kim chcemy być dla siebie i dla innych i jakie emocje wzbudzać w innych ludziach....

Szukanie sensu i piękna nie jest łatwe. Nie wystarczy patrzeć, trzeba jeszcze dostrzegać a nawet odkrywać. Ten sam świat dla jednych jest jak szklanka do połowy pusta, dla innych jest szklanką w połowie zapełnioną. To czego nie rozumiemy, nazywamy głupim....

Artyści, dziennikarze i naukowcy szukają tego samego... dla siebie i dla innych.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci