Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Jeżeli brak wiedzy jest cierpieniem, to wiedza powinna być przyjemnością

sczachor

Kamie_i_gadysz

„Jeżeli brak wiedzy jest cierpieniem, to wiedza powinna być przyjemnością. I tak jest rzeczywiście. Tych, co wiedzą, nie trzeba o tym przekonywać, bo wiedzą; a tych, co żyją w nieustannej ciemności, i tak nic nie przekona. (…) Dziś nauki – z jej morderczymi zastosowaniami – nie uznalibyśmy za bezpieczną i niewinna rozrywkę. Tym bardziej więc należy kontrolować przyjemności związane ze zdobywaniem wiedzy i z tym, że się wie. Tu z całą ostrością pojawia się problem dobra i zła.”

Michał Heller „Jak być uczonym” Wyd. Znak, Kraków 2009 r.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [makroman] *.dynamic.gprs.plus.pl

    Jeśli z wiedzy płynie nieustajaca przyjemność to serwery Googla pogrązone są w stanie orgiastycznym...
    W rzeczywistości ksiądz profesor naucza nie tyle o wiedzy co o zrozumieniu (do którego potrzebna jest wiedza).

  • sczachor

    Po pierwsze przyjemność to nie orgia. Pewnie pomylił Ci się Makromanie orgazm z orgią. Podobne słowa ale znaczą zupełnie coś innego. Po drugie nie wiem czy przyjemność (ludzkie doznanie) można przenosić na komputery i serwery. Równie dobrze można napisać, że biblioteki (regały?) przepojone są przyjemnością i szczęściem Po trzecie informacje (nawet jeśli ich dużo) to jeszcze nie jest wiedza. Wiedza jest systemem.

    A możesz rozwinąć i uzasadnić stwierdzenie "W rzeczywistości ksiądz profesor naucza nie tyle o wiedzy co o zrozumieniu (do którego potrzebna jest wiedza)." ? Rozumiem, że jesteś znawcą a) twórczości ks. prof. Hellera b) znasz cytowaną książkę (fragment jest tylko na blogu) c) znasz się na wiedzy, rozumieniu? Z chęcią się dokształcę i posłucham kogoś mądrego.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci