Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

W poszukiwaniu tożsamości, Europa i nacjonalizm

sczachor

26233712_10213646730955939_4147057336352947585_oW czasie świąt przeczytałem "Na krańce świata. Podróż historyka przez historię." Teraz wracam do wcześniej przeczytanych książek Normana Daviesa. Mój ulubiony historyk. Czytam by lepiej zrozumieć nie tylko historię ale i Europę. Oba paszporty, widoczne na zdjęciu, są moje. Jeden historyczny, drugi aktualny, Polaka i Europejczyka. Warto poznawać i pogłębiać swoją tożsamość.

„Na krańce świata” urzekły mnie dyskretną perspektywą filatelistyczną. Znaczki i poczta jako pretekst do zastanawiania się nad historią i geografią a także imperializmem. Drugim sympatycznym wątkiem, jaki uwzględnił Norman Davies, to wątek polski. Prawie wszędzie Autor, w swojej podróżny dookoła świata, spotykał Polaków. Imigrantów i emigrantów jak i podróżników. Stąd paszporty na zdjęciu, obok książek.

Z przyjemnością wróciłem do wcześniejszych książek Walijczyka. Przeglądam i przypominam sobie zaznaczone kiedyś fragmenty. „(…) Ruch Europejski jest z natury zaprzysięgłym wrogiem wszelkich nacjonalizmów – francuskiego, niemieckiego, walijskiego, szkockiego, irlandzkiego, polskiego, rosyjskiego, estońskiego, albańskiego czy angielskiego. We wszystkich narodach są patrioci – mężczyźni i kobiety, którzy kochają swój kraj, nie gardząc innymi. We wszystkich są ludzie obojętni. We wszystkich są też nacjonaliści - wojowniczy mężczyźni i kobiety, którzy codziennie gotują się z wściekłości w obliczu rzekomych zniewag i szczerze wierzą, że miłość do kraju pociąga za sobą nienawiść do reszty.”

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Zdaje mi się że Davies (nie tylko on zresztą bo to powszechna przypadłość tzw. intelektualistów wychowanych na stalinowskiej narracji wszelkiego dobra upatrującej w internacjonalizmie) myli nacjonalizm z szowinizmem. Tymczasem nacjonalizm jest tym wobec narodu, czym patriotyzm jest wobec kraju - dla Stalinistów mentalnych zresztą do niedawna nawet slowo patriotyzm bylo przeklęte.

  • sczachor

    @ makroman
    bełkoczesz i przynudzasz z tym stałym zestawem epitetów. Używasz słów, których znaczenie nie rozumiesz. Albo twój niszowy slag jest dla mnie kompletnie niezrozumiały. Wracam do lektury Davies :).

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci