Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Otwarte zasoby wiedzy, czyli 17. urodziny Wikipedii

sczachor

wiki2007plakatCzasami oglądając się wstecz można więcej zobaczyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o procesy. Dzisiaj obchodzimy siedemnaste urodziny Wikipedii i możemy wyraźniej zobaczyć skutki trzeciej rewolucji technologicznej. Teraz, gdy mamy w zasięgu mobilny internet. W każdej chwili możemy zajrzeć do przepastnych zasobów internetowych, w tym do największej i ciągle rozwijającej się encyklopedii – Wikipedii. Prekursora otwartych zasobów.

15 stycznia powstała Wikipedia (angielskojęzyczna) a już we wrześniu, 17 lat temu, uruchomiona została polska Wikipedia (polskojęzyczny fragment). 12 lat temu i ja dołączyłem do grona wikipedystów. Doświadczyłem, poznałem także i od środka.

Co jest fascynującego w Wikipedii? Po pierwsze to, że jest to efekt międzynarodowej współpracy ludzi, którzy się nie znali. Globalna współpraca wolontariatu. Dojrzewanie standardów redagowania Wikipedii przypomina mi dojrzewania metodologii naukowej. Największą wartością jest możliwość uczestnictwa i tworzenia treści a nie tylko korzystanie z wolnych zasobów. Spróbuj, Ty też możesz. I jesteś w stanie. Uczyć się dyskutowania, przekonywania, pisania obiektywnie, uwzględniania faktów. Bardzo budująca nauka. 

Wikipedia przetarła szlaki. Teraz w środowisku naukowych coraz częściej i głośniej mówi się o wolnym dostępie do wiedzy i wolnych zasobach. Powstają coraz liczniejsze otwarte repozytoria publikacji naukowych. Efekty trzeciej rewolucji technologicznej stają się coraz bardziej widoczne i mocno zmieniają uniwersytety.

W zbliżającym się semestrze po raz kolejny (po kilku latach przerwy) spróbuję ze studentami w ramach zajęć zrealizować „wikiprojekt”, efektem którego będzie uzupełnienie lub napisanie kilkudziesięciu haseł.I bardziej chodzi o proces i edukację niż przyrost treści. Błędy (np. w Wikipedii) są po to, by je poprawiać. Celem jest wzrastanie do globalnego współuczestnictwa i upowszechnianie wiedzy. 

Wikipedia jest dobrym przykładem konektywizmu, wiedzy rozproszonej, wspólnie tworzonej. Znalazła licznych naśladowców w postaci różnorodnych, mniejszych, specjalistycznych projektów.

Ilustracją tekstu jest plakat z 2007 roku. Ciągle aktualny, A tu link to relacji z obchodów 6. urodzin Wikipedii w Olsztynie: https://pl.wikimedia.org/wiki/6._urodziny_polskiej_Wikipedii#Olsztyn

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [makroman] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Trzeba tylko uważač by na bazie Wikipedii nie zrobić z siebie bałwana jak pewnien marszałek sejmu co to chciał gaz łupkowy metodą odkrywkową wydobywać!

  Poza tym należy pamiętać iż jak ktoś się podpisuje imieniem i nazwiskiem (lub stałym latwym do powiązania z osobom pseudonimem) to bierze odpowiedzialność za swoje slowa. Tymczasem w Wiki wystarczy wejść na notkę choćby o Makarence, by skonstatować "przesyunięcie ku czerwieni"...

 • sczachor

  @ Gość: makroman, *.dynamic.gprs.plus.pl

  bałwana można zrobić sobie na każdej bazie. I wątpię aby w Wikipedii kiedykolwiek były informacje o wydobywaniu gazu metoda odkrywkową. I tu przykład na bazie Wikipedii: źródła. Proszę podać źródła tego stwierdzenie/informacji. Bez źródeł nie jest to weryfikowalne i sprawdzalne, a wiec w Wikipedii by się nie znalazło.

  Zacznij od siebie, podpisz się imieniem i nazwiskiem. I doucz się jak działa wikipedia :).

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci