Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Modliszka pod Ełkiem

sczachor

modliszka

"Szanowny Panie Profesorze! Przeglądając informacje o modliszkach, natrafiłem na Pana artykuł, mówiący min. o tym,że modliszka na północy Polski to rzadkość. Pozwoliłem sobie, przesłać Panu, jedno ze zdjęć, zrobionych dziś tj. 10 09 2017 r niedaleko Ełku nad jeziorem Selment Duży. Mam nadzieję, że przyda się w pracy naukowej. Z wyrazami szacunku Jerzy Owsianka."

Jakkolwiek do pracy naukowej mi się nie przyda, bo zajmuję się nieco inna grupą owadów, to do popularyzacji wiedzy na pewno. A umieszczone dane dokumentacyjne z pewnością wykorzystają inni specjaliści. Zatem z całą pewnością się przyda. Dziękuję i pozdrawiam.

Zmiany klimatu uwidaczniają się nie tylko w katastrofalnych zjawiskach pogodowych ale i w zmianie zasięgu występowania gatunków. Modliszka jest gatunkiem południowym i ciepłolubnym. Wcześniej jej tu nie było, teraz cieszy oko przyrodników. Niezwykłe owady można oglądać na spacerze a nie tylko w książkach czy filmach przyrodniczych. 

Miejcie oczy szeroko otwarte, przyroda się zmienia. Nieustannie. Warto te zmiany dokumentować i opisywać. To na podstawie tych danych można będzie wyciągać wnioski co do zmian i zjawisk bardziej ogólnych. Nauka to przede wszystkim praca zespołowa. A w dobie trzeciej rewolucji technologicznej uczymy się nowych, szybszych form komunikacji. 

 Czytaj także:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [zenek z profila] *.dynamic.chello.pl

  Poniemiecka gnida prowadzi wrogi Polsce blog i pod pozorem zmienności biologicznej wprowadza zamieszanie wśród Polaków, umieszczając zdradzieckie marudzenie o różnych pseudo biologicznych nowinkach. Uważam że powinien być obserwowany przez służby bezpieczeństwa i najmniejsze potkniecie powinno wyeliminować go z finansowania państwowego. Niech go karmią niemce.

 • sczachor

  @ zenek z profila, *.dynamic.chello.pl

  Kwintesencja "dobrej zmiany" :). Czy warto to komentować? Takie teraz mamy państwo i elektorat "dobrej zmiany". Wrogość i agresja, napędzana państwową propagandą, pisze bez sensu i nie na temat byleby wylać swoją żółć.

 • Gość: [Cieniu] *.dynamic-zab-03.vectranet.pl

  zenek - co ma wspólnego modliszka z twoimi poglądami (dobra zmiana) ?
  Ja się pytam gdzie ci ludzie do tej pory się ukrywali? - to tyle na temat idiotów.
  Modliszka jest super podobną widziałem na Chorwacji koloru piaskowego.
  Pozdrawiam.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci