Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Sztuka może zmieniać rzeczywistość, czyli o dziurawej drodze do Wipsowa

sczachor

17523107_1908138972766537_5093932016346795556_nLudzie twardo osadzeni w realiach życia często lekceważą kulturę. Ot na przykład taki Stalin kpiąco pytał „a ile dywizji czołgów ma papież ?”. I my współcześnie szeroko rozumianą kulturę traktujemy z politowaniem: przecież liczy się dochód, twarde inwestycje i codzienna materialność. Nie traktujemy kultury jako inwestycji gospodarczej. Z wielkim zdziwieniem docierają do naszej świadomości informacje, że absolwenci filozofii znajdują pracę i są poszukiwani na rynku pracy. I wcale nie jako nauczyciele filozofii.

Nawet niewielkie działania artystyczne mogą wywierać duży wpływ. Trudno uchwytny ale bardzo skuteczny. Ot na przykład taka podrzędna droga do Wipsowa. Przez lata straszyła dziurami. Mimo próśb ciągle brakowało pieniędzy na jej remont. Były ważniejsze i pilniejsze sprawy. Ale wiosną ktoś umieścił kwiaty w dziurach . Teraz trudno było nie zauważyć problemu. Ktoś inny zrobił zdjęcie i upowszechnił. Jak wirus informacja się rozeszła i dotarła do osób wpływowych (jak kamień w bucie duszę uwierała). Żadna blokada drogi, żadne palenie opon, ot tylko kwiaty w dziurze na drodze. I już dziury nie ma, załatane.

19875097_1957992657781168_9073028162401488608_n

Sztuka może wpływać na naszą codzienną rzeczywistość, mimo że nie mierzy się jej w tonach węgla czy stali lub liczbą wyprodukowanych samochodów. Influencerzy – ludzie wywierający wpływ – działają w obszarze szeroko rozumianej kultury. Albo taka biała róża. Kwiat jak kwiat, ale blisko 80 lat temu za białą różę można było być rozstrzelanym lub trafić do obozu koncentracyjnego. W roku 2017 również ten kwiat wprawia niektórych w popłoch: osoba z kwiatem białej róży może być zatrzymana przez policję i spisana (o innych działaniach przemilczę).

Kwiat osadzony w kulturowym kontekście.. i już zmienia rzeczywistość. Czy to wetknięty w dziurę na drodze, czy to trzymany w ręku lub zatknięty za okratowanie policyjnego samochodu. Kultura (a sztuka jest częścią kultury) zmienia rzeczywistość. Inwestujmy w kulturę a nie tylko w beton. To samo można przecież odnieść do rewitalizacji olsztyńskiej starówki (to mój głos w toczącej się aktualnie publicznej dyskusji).

 

Fotografie znalezione na Facebooku.

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [ŻadnaUwaga] *.torservers.net

  > Ot na przykład taki Stalin kpiąco pytał a ile dywizji czołgów ma papież ?.

  I kto podporządkował sobie Polskę? Papież czy Stalin?

  > Z wielkim zdziwieniem docierają do naszej świadomości informacje, że
  > absolwenci filozofii znajdują pracę i są poszukiwani na rynku pracy.
  > I wcale nie jako nauczyciele filozofii.

  Na bezrybiu, rak też ryba.

  "Łowiecko, łowiecko, co ty byś jesce progamować umiała"

 • makroman

  Zauważmy że te same osoby (bo prócz Stalina, wszak jeszcze Hitler, Lenin i Mao) doskonale zdawali sobie sprawę z duraczącej mocy kultury masowej, przy trzymaniu społeczeństw za mordy! Stąd rozwój kinematografii, festiwali, "domów kultury" itp.
  Kultura może "łatać dziury w murze" (jak u Kofty) ale czy to nadal jest kultura, czy może już propaganda?!

  Inna sprawa że wiele symboli jest plugawionych np. opornik przypinany do ubrania przez osobników o wybitnie "niejasnej" prowinencji i konduicie... Z litości nie wymienię nazwisk.

 • sczachor

  @ makroman
  - ale to tylko świadczy o dużym wpływie kultury, że nawet osoby o wątpliwej postawie też chcą :). Z kulturą jest jak z nożem, może być wykorzystana do smarowania chleba lub obierania ziemniaków lub do mordowania ludzi. Ważny jest kontekst. I umiejętnośc w posługiwaniu się.

 • Gość: [jerzy,w,] *.dynamic.mm.pl

  dobry tekst Panie Profesorze! brawo!
  tylko że życie pokazało iż kwiat wetknięty w lufę karabinu nie rozwiązuje problemu i nie zapobiega masakrze - 04.05.1970 studenci z uniwersytetu w Kent tez wkładali kwiatki w broń gwardii narodowej...

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci