Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

O pilnej potrzebie edukacji ekologicznej

sczachor

17426151_10211135397254166_988438414404595520_nWidok masowo wycinanych drzew jest przygnębiający podwójnie. Oprócz zniszczonej przyrody (i wynikających z tego zagrożeń dla zdrowia ludzi) ukazuje ogromne braki w wykształceniu (edukacji) w zakresie rozumienia procesów przyrodniczych i skutków w środowisku.

Duże zanieczyszczenia środowiska w latach ubiegłych spowodowały, że zainteresowanie tak zwaną ekologią było bardzo duże. W latach 90. XX w. społeczna wiedza o stanie środowiska i konsekwencjach była chyba większa. A działania edukacyjne i prośrodowiskowe były w Polsce znacznie intensywniejsze. W rezultacie podjęto szereg działań, które znacząco poprawiły stan środowiska wokół nas. Nie tylko wybudowano liczne oczyszczalnie ścieków ale i znacząco ograniczono emisje gazów i pyłów. Wydawało się, że mamy progres.

Na przełomie wieków można było w raportach napisać „W Polsce obserwuje się poprawę lub zmniejszenie tempa degradacji w wielu komponentach środowiska. Coraz większe zagrożenie dla środowiska stwarza już nie przemysł, lecz rosnąca indywidualna konsumpcja energii, paliw i przedmiotów jednorazowego użytku oraz rozwój motoryzacji?”

Niestety ostrzeżenia zostały zlekceważone. Znaliśmy zagrożenie ale go nie uniknęliśmy. Na powrót mówimy o smogu w miastach i dewastacji środowiska. Indywidualna i krótkowzroczna pazerność daleko wyprzedza myślenie o dobru wspólnym. Masowa wycinka drzew (część jest uzasadniona, większa część to efekt głupoty i pazerności) jest tego dobitnym przykładem. Ale jest jednocześnie wierzchołkiem góry lodowej. I wskazuje na bardzo pilną potrzebę edukacji ekologicznej.

Bo po co jest drzewo w mieście, kiedy liście spadają na dachy samochodów? Podnosi to koszty mycia i woskowania karoserii? Zapewne. Ale brak drzewa to także mniej tlenu, większe zapylenie, mniejsza wilgotności latem, wyższe temperatury w mieście i smog. Przekłada się to na stan zdrowia ludzi i szybsze zgony. Można przypomnieć stare przysłowie „kto nie wyda na kucharza, wyda na lekarza”, a parafrazując: kto nie wyda na środowisko przyrodnicze, wyda na lekarza i grabarza.

Jestem zatrwożony skalą ignorancji przyrodniczej i skalą krótkowzrocznego egoizmu. Po raz kolejny można zadać pytanie: jaki świat pozostawimy po sobie?

Straty dla gospodarki i straty indywidualnych ludzi na skutek gwałtownych zjawisk atmosferyczny (m.in. jako skutek globalnego ocieplenia klimatu) maja wymierny efekt. " Wysoki stopień zurbanizowania przestrzeni jest czynnikiem stymulującym powstawanie strat, zaś wysoki wskaźnik terenów zielonych – łagodzącym." (czytaj cały tekst). Trzeba znowu bić na alarm. Konieczna jest szeroko zakrojona edukacja ekologiczna i konieczne podniesienie poziomu wiedzy przyrodniczej.

"Okazuje się, że musimy działać, bo to, co już się wydarzyło w środowisku ma taki skutek, że nasze wnuki nie będą miały gdzie żyć i wypoczywać, czysty tlen będą kupować w puszkach, a przyrodę oglądać na starych fotografiach."(czytaj cały tekst).

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [IWONA] *.centertel.pl

    Niestety, tak to właśnie wygląda. Przyroda to moja wielka pasja, zawodowo zajmuję się czymś zupełnie innym. W związku z tym od lat jestem otoczona ludźmi, którzy nie mają zbyt wiele wspólnego z przyrodą, ani zawodowo, ani prywatnie. Najbardziej jednak, jestem przerażona nie samym brakiem wiedzy i zrozumienia kwestii związanych z naturą i nawet nie egoizmem, lecz raczej brakiem chęci zainteresowania się tym tematem. A czy ten brak wynika z nieznajomości zagadnień ekologicznych - myślę, że na pewno, ale myślę również, że problem tkwi głębiej i prym wiedzie tu niewiedza ogólna, bardzo wąskie postrzeganie świata i zamknięte struktury poznawcze.

  • Gość: [pantarej] 142.243.254.*

    A moze potrzebna jest akcja, a nie edukacja?

  • Gość: [okurz] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zgadzam się z Panem zarówno w odniesieniu do, pozwolę sobie przytoczyć Pana słowa, "krótkowzrocznego egoizmu", jak i "ignorancji przyrodniczej". I zgadzam się również z tym, że potrzebna jest edukacja rozumiana jako rozszerzanie wiedzy na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie. W moim poczuciu istotne jest jeszcze "coś", bardziej powszechne pokazywanie jak ważny i nieodłączny od życia człowieka jest szacunek dla świata roślin i zwierząt.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci