Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Modliszka w Olsztynie czyli zaskakujące skutki zmian klimatu

sczachor

Wydawało mi się, że w kwestii przyrody a zwłaszcza owadów nic w Olsztynie mnie nie zaskoczy. Już kilkakrotnie pisałem o obecności gatunków obcych i inwazyjnych oraz o gatunkach rozszerzających swój zasięg występowania na północ. Wędrując po kraju widać wyraźnie, że przyroda się zmienia. Antropogeniczne zmiany środowiska nie jeden wymiar mają. Ale pośród nich jest i ocieplanie się klimatu. Wiele osób twierdzi, że to bzdura, że to spisek ekologów (by wyłudzić pieniądze). Przyroda jednak nie daje się manipulować, jest obiektywnym „sędzią”. Podobno w Polsce pojawiły się szakale (normalnie żyją na Bałkanach), spodziewać się możemy w miastach… dzikich papug. Nie są to skutki jednorazowych anomalii pogodowych tylko są efektem długotrwałych i kierunkowych zmian.

Ale wróćmy do owadów. Na początku sierpnia dostałem nietypowe zdjęcie, wykonane w Lesie Miejskim, na skraju miasta. Stoi tam kilka budynków – kompleks konferencyjny Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Olsztynie. I 4. sierpnia 2014 r.  pan Piotr Odoj na ścianie budynku spotkał… modliszkę zwyczajną. „Owad miał około 5-6 cm długości tułowia. Zdjęcie marne bo robione telefonem. Okoliczności: kilkudniowa fala upałów, budynek położony w lesie miejskim (był Pan u nas na jakiejś konferencji).”

Do tej pory myślałem, że modliszkę w Olsztynie to można spotkać tylko w sklepie zoologicznym.

Modliszka zwyczajna (Mantis religiosa) to jedyny krajowy i środkowoeuropejski przedstawiciel rodziny modliszkowatych (Mantidae). Na południu Europy występuje kilka innych gatunków modliszek, m.in. modliszka śródziemnomorska, modliszka niepozorna, modliszka mała.

Modliszka zwyczajna to jeden z najbardziej znanych i intrygujących swoim wyglądem i zachowaniem owadów. Na ogół znamy z książek, filmów itd. Zawsze marzyłem, żeby spotkać modliszkę w naturze. Wiedziałem, że muszę udać się na południe (Puszcza Sandomierska czy Lasy Janowskie). Ale zawsze brakowało czasu i sposobności. Nie chciał Mahomet przyjść do góry to góra przyszła do Mahometa…

Swoją łacińską i polska nazwę zawdzięcza ułożeniu odnóży pierwszej pary – niczym modląca się mniszka. Zwłaszcza, że jako owad drapieżny często zastyga w bezruchu, czekając na ofiarę. Niczym zagłębiona w głębokiej modlitwie i kontemplacji. W dawnych książkach spotkać można także nazwy: liściec modliszka, markaczka, modliszka bigotnik. Modliszki znamy z ich drapieżnych zwyczajów oraz faktu zjadania samca po kopulacji (kopulacja trwa długo, czasem kilka godzin). Niezwykły owad, niezwykłe zwyczaje… a teraz okazuje się, że będzie ją można być może spotkać w pobliżu domu. Ubarwienie ciała ma zazwyczaj zielone czasem żółtozielone lub jasnobrązowe. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic. Sądząc po wielkości, w Olsztynie na zdjęciu uwieczniono samicę.

Pierwsza para nóg przekształcona jest w charakterystyczny narząd chwytny (podobne odnóża pierwszej pary maja larwy niektórych chruścików, np. z rodzaju Phryganea). Dorosłą modliszkę można ją spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dostatecznie ciepło. Samica składa do kilkuset jaj, umieszczonych w charakterystycznym kokonie zwanym ooteką. Zimują jaja, a wczesną wiosną (zazwyczaj w maju) wylęgają się larwy, podobne do owadów doskonałych (ale bez skrzydeł). Larwy też są drapieżne.

Klimat zmienia także sens zapisów w książkach i encyklopediach. Do tej pory można spotkać się z informacją, że modliszka zwyczajna w Polsce występuje tylko w części południowej, na ciepłych i suchych stanowiskach, na śródleśnych łąkach, polanach i brzegach lasów. Typowym siedliskiem są zakrzaczone tereny trawiaste. W Polsce modliszka preferuje mocno nasłonecznione polany i brzegi borów sosnowych, porośnięte wrzosowiskami.

Samice raczej niechętnie latają (w książkach spotkać może informację, że do lotu zdolne są tylko samce – ale sam samiec nie wystarczy, by pojawiła się populacja na nowym terenie). Zatem tym bardziej zastanawia obecność tego owada w Olsztynie (północna Polska). Czy to skutek naturalnej migracji, przypadkowego zawleczenia czy też efekt wypuszczenia z hodowli? Czy przetrwa zimę i czy populacja się utrzyma?

Słyszałem już tegoroczne doniesienia o zauważaniu modliszek w Międzyrzecu (chyba chodziło o Międzyrzec Podlaski, gdzie widuje sie modliszki już od 2011 roku, jak się właśnie dowiedziałem). Nie byłaby to więc odosobniona sytuacja. W każdym razie oczy trzeba mieć szeroko otwarte.

W Polsce modliszka uważana jest za gatunek rzadki i spotykana jest na stanowiskach o szczególnie sprzyjającym mikroklimacie. W regionie śródziemnomorskim występuje licznie na wielu stanowiskach. W Polsce modliszka umieszczona jest w Czerwonej Księdze z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka) i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Okazuje się, że takie niezwykłości spotkać można nawet w Olsztynie.

Komentarze (124)

Dodaj komentarz
 • Gość *.dynamic.gprs.plus.pl

  Dzień dobry,
  w Białymstoku również ją spotkaliśmy

 • Gość 188.123.204.*

  Sierpień 2015. Na ścianie mojego domu znalazłem modliszkę zwyczajną. W kolorze brązowym. Mam nadzieję, że chwilowo zadomowi się w moim ogrodzie.

 • Gość 212.33.76.*

  Sierpień 2015 - bardzo podobne okoliczności - ściana domu, na obrzeżach Białegostoku. Owad po kilkunstominutowej obserwacji w słoiku i wypuszczeniu odleciał na trawnik sąsiedniej działki.

 • Gość: [lukasz] *.dynamic.gprs.plus.pl

  cześć wszystkim ku mojemu zdziwieniu na ścianie mojego domu też spotkałem modliszki tak myślę że to para jedna była zielona a druga brązowa

 • Gość: [Akeksander Temkin] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  20 lat temu widziałem utopioną modliszkę w Zuzeli (to jest stosunkowo niedaleko Małkini). Nikt mi nie chciał potem uwierzyć.

 • Gość: [FRED] *.tvkhajnowka.pl

  Dnia 21.08.2015 widziałem modliszkę (zieloną) w Hajnówce na Podlasiu. 10 lat temu również widziałem modliszkę w Hajnówce tyle, że koloru brązowego.

 • Gość 91.244.217.*

  Witam,jestem z Bielska Podlaskiego (woj.podlaskie), mamy tu chyba jakiś modliszkowy szał,bo w tym tygodniu odwiedziły mnie w mieszkaniu dwie modliszki.Sąsiada też odwiedziły.W innym miejscu miasta ponoć też imprezują :) Fajnie,do tej pory nic o nich nie wiedziałam.A tu proszę,nawet są pod ochroną.

 • Gość: [muzi] *.zeblach.com.pl

  Tak więc i ja dzisiejszego dnia miałam przyjemność spotkać na ścianie budynku modliszkę. Po pogłaskaniu poruszyła się, po dotknięciu odwłoka na końcu odfrunęła. Śliczna, zielono-pomarańczowa. Kędzierzyn-Koźle też jest gościnny dla modliszki :-)

 • Gość: [Paf] *.centertel.pl

  Koniec sierpnia 2015 znalazłem modliszkę w domku na wsi (koło trasy z Chełma do włodawy), polowała na muchy.

 • Gość 212.33.76.*

  Wczoraj też widziałem modliszkę na ścianie swojego domu pod Białymstokiem. Patrząc po innych komentarzach te okolice chyba można oficjalnie dodać do nowych stanowisk :)

 • Gość: [Smallville] *.play-internet.pl

  W Mińsku Mazowiecki koło dworca pkp również widziałem modliszkę.

 • Gość: [Gab] *.play-internet.pl

  Witam. Dzisiaj ja takze zobaczylem modliszke zwyczajna, w Terespolu miasto przygraniczne ok 60km od Miedzyrzeca.

 • sczachor

  Zrobiła się z tego sympatyczna kronika obserwacji terenowych. Z pewnością kiedyś komuś się przyda.

 • Gość: [Brak] *.dynamic.chello.pl

  W Lublinie tez ja znalazłem siedziała na murku wziąłem ja na ręce i fajnie podlatywała . Położyłem ją w trawie .

 • Gość: [dikaczu] *.dynamic.gprs.plus.pl

  W miejscowosci wsola woj mazowieckie przlecialy dwie dorodne samiczki
  Nakrecilem z pięć filmikow

 • Gość: [novva] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Cześć, trafiłem na tą stronkę ponieważ też dziś spotkałem modliszkę na ścianie budynku. Hajnówka woj. podlaskie.
  Zielona na oko 5-7cm długości

 • Gość: [SKATI] 194.31.41.*

  3 tygodnie temu złapałem do słoika dużą modliszkę zwyczajną. byłem w szoku jak ją zobaczyłem. karmiłem ją cały dzień owadami (moje marzenie z dzieciństwa się spełniło). wieczorem wypuściłem ją w ogródku. miejscowość to Stare Hołowczyce 50 km od Międzyrzeca Podlaskiego

 • Gość *.kaskada.net

  Dziś i ja spotkałem modliszkę, spora jasnobrązowa samiczka ok. 6-7cm 22.09.2015
  miejscowość Ortły koło Przemyśla.

 • Gość: [kaska] *.prosoft24.pl

  Iwonicz początek października-piękna zielona ok 6cm długości :)) niestety od rana leży nieruchomo ale żyje bo delikatnie dotknieta jednak sie poruszy.Można jej jakoś pomóc?????

 • Gość: [Waldi] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  3 października spotkałem modliszkę na polu w miejscowości Węglów (świętokrzyskie)

 • Gość: [Elżbieta] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Witam, pierwszą modliszkę na naszej działce spotkałam w 2011 roku, miejscowość Brześce gmina Janowiec, natomiast w tym roku w lecie w czasie tej fali upałów mieliśmy prawdziwą "plagę" modliszek :) codziennie na ścianie naszego domu znajdowałam zieloną, a i trafiła się też brązowa, mamy bardzo duzo akacji na około więc one tam zasiedlają te akacje , miałam okazję obserwować jak żeruje, jednego razu zjadała biedronkę, a innym razem znalazłam modliszkę bez głowy, czyżby pani modliszkowa posiliła się panem modliszką :))

 • sczachor

  Nawet nie przypuszczałem, że zrobi się tu nam mała kronika doniesień modliszkowych. Dobrze się stało, warto uzupełniać.

 • Gość *.net.hawetelekom.pl

  Z tego co wiem modliszka zwyczajna to rodzimy gatunek.

 • sczachor

  rodzimy, ale nie na północy kraju :)

 • Gość: [zbyszek.w] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  modliszke widzielem w Trzebieszowie na jałowcu i zrobiłem fotki

 • Gość: [kas] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W Puławach w tamtym tygodniu spotkałam 6 cm modliszkę zieloną ja szybie okna w domu. Siedziała tak ze trzy godziny a potem zniknęła.

 • Gość: [kas] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W Puławach w tamtym tygodniu spotkałam 6 cm modliszkę zieloną ja szybie okna w domu. Siedziała tak ze trzy godziny a potem zniknęła.

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  My widzialysym modliszke w OPolu województwo opolskie

 • Gość: [Piotr] 188.114.64.*

  Dzisiaj spotkałem modliszkę na Pogórzu Dynowskim

 • Gość: [Melon] *.dynamic-ww-12.vectranet.pl

  Dzisiaj zrobiłem kilka fotek modliszce w nowosadach obok Hajnówki

 • sczachor

  A czy gdzieś te zdjęcia można zobaczyć?

 • Gość: [fizyk] *.torun.mm.pl

  Rozróżnijmy ocieplanie się klimatu od lokalnych zmian klimatu.

 • sczachor

  Lokalne zmiany wynikają z tych globalnych. Przesuwanie się zasięgu gatunków roślin i zwierząt, na północ, obserwowane jest od lat. Oczywiście, globalne ocieplenie to w skali lokalnej cos więcej niz tylko wyższa średnioroczna temperatura (ten ostatni czynnik jest uśrednioną zmianą).

 • Gość *.devs.futuro.pl

  Witam, u mnie od 3 dni mieszka modliszka wygrzewa się na kwiatach w doniczce.

 • sczachor

  U mnie to znaczy gdzie?

 • Gość *.net.hawetelekom.pl

  W Janowie Podlaskim na szybie. A teraz siedzi w kuchni i wyłapuje muchy. Rano ją wypuszczę.

 • Gość: [Jarus] 185.74.84.*

  Wczoraj 29.08.2016 w miejscowości Okuninka niedaleko Chełma (woj. Lubelskie) na ścianę mojego domku letniskowego przyleciały 3 modliszki (prawdopodobnie samce bo latały). Najpewniej zwabiły je owady, które z kolei przyciągnęło światło włączone na tarasie.

 • Gość: [nitone] *.113.zgl.bialapodlaska.pl

  Mój przyjaciel z Białorusi wspominał, że w tamtym roku "mnogo" pojawiło się ich w Brześciu (nad Bugiem) zupełnie nagle... w weekend w Wisznicach żona znalazła na trawniku przed domem... Biała Podlaska cieszy się z ich obecności dość często i to już nie wywołuję żadnych sensacji....

 • Gość: [martek] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  U mnie w borowiu woj.mazowieckie od paru dni samiczka jest i chyba troche urosła bo jej odwłok jest wiekszy ,piękny owad i dala się sfotografowac ...

 • sczachor

  Poproszę link do zdjęcia.

 • Gość: [martek] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  www.facebook.com/ewa.kurek.71/posts/1012202238828409?notif_t=like¬if_id=1472752630169546
  te zdjęcia wrzuciłem do żony na facebooka

 • Gość: [gość] *.static.ip.netia.com.pl

  cześć, 31.08.2016 woj. świętokrzyskie, Staw Kunowski (pomiędzy Starachowicami a Ostrowcem Św.), upalny dzień, piękny zielony owad na krzaku hakuro, na słonecznej, koszonej co dwa tygodnie łące. Nie miałem czym zrobić zdjęcia :(

 • Gość: [vizor] *.ssp.dialog.net.pl

  dzisiaj spotkałem modliszkę (samca) w okolicach Kielc

 • Gość: [Dorota] *.ip.oxynet.pl

  W ciągu ostatniego tygodnia widziałam 4 a tylko dzisiaj 2 - samczyka i samiczkę. Samiczkę w Jarosławiu na polu malin a samczyka mam w domu na parapecie w miejscowości Radawa. :)

 • Gość: [Ogrodniczka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zielona modliszka (duża, ok. 7-8 cm) w ogrodzie, wśród kwiatów rozchodnika okazałego. Piękna i trochę przerażająca. (Siemiatycze. Podlaskie).

 • Gość: [michal] 193.59.167.*

  Dziś widzialem modliszke w ogrodzie w Brynicy okolice Kielc, zrobilem kilka fotek.

 • Gość: [and] *.net.hawetelekom.pl

  Józefów na roztoczu mieszkają spokojnie na cmentarzu wczoraj miałem 2 podwórku łaziły spokojnie po kostce tak już od roku

 • Gość: [szlufka] *.siedlce.vectranet.pl

  Witam, ja dzis rano wychodzac na taras napic sie kawy tez mialam towarzysrwo. Siedziala sobie na scianie bloku. Przenioslam ja na trawe bojac sie ze slonce ja upiecze ale chyba niepotrzebnie. Pozdrawiam z Siedlec

 • Gość *.internetdsl.tpnet.pl

  W Krasnobrodzie koło Zamościa też była 13 września 2016r

 • Gość: [Agat] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja melduję odkrycie obecności modliszki w Gogolinie :)

 • Gość: [Agat] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja melduję odkrycie obecności modliszki w Gogolinie :)

 • y-men

  w Wasilkowie koło Białegostoku też się pokazały ,właśnie jedną spotkałem

 • sczachor

  Sporo tych zgłoszeń, ewidentnie rozszerzenie zasięgu występowania a nie tylko przypadkowe stwerdzenie ucieczki z terrarium.

 • Gość: [kamil] *.free.aero2.net.pl

  Witam, 12 września 2016 w Wisznicach (woj. lubelskie) zaobserwowałem w godzinach przedpołudniowych samicę modliszki na kosodrzewinie rosnącej na posesji, przy dalszej obserwacji okazało się, że samica złożyła dwa pakiety jaj. Pozdrawiam.

 • Gość *.play-internet.pl

  18 września córka znalazła piękną zieloną samiczkę modliszki. Po kilkunastu minutach obserwacji w słoiku wypusciliśmy ją w to samo miejsce. Najbardziej martwi mnie to, że są to łąki dwa razy w roku zalewane przez rolników. A tak bym chciała by zadomowiły się u nas na dobre... Może można gdzieś zgłosić ich występowanie i wyegzekwować zakaz zalewania łąk? Byłoby to z korzyścią dla wszystkich ich mieszkańców. Miejscowość Kalinowiec, gmina Łochów, powiat węgrowski, województwo mazowieckie.
  ły

 • Gość: [W. Laskowska] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  24 września 2016r. znalazłam na swojej działce w Kozienicach piękną zieloną modliszkę (samicę w poważnym stanie ). Zrobiłam jej zdjęcie aby mieć pamiątkę
  i wypuszczę ją na zieloną trawkę w bliskim sąsiedztwie lasu sosnowego.

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  29.09.2016 Modliszka w Białymstoku na drzwiach garażu uwieczniona na zdjęciu. Kolor zielony z opisu w internecie wynika, że to samiczka. (slawek.bialystok@interia.pl)

 • Gość *.play-internet.pl

  30.09.2016 Białystok dzisiaj spotkałem modliszkę zwyczajną. Fajniusia.

 • Gość: [pytu] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  modliszka w Przemyślu ul. Bielskiego zielona 8cm mam zdjęcia

 • Gość: [amelka] *.free.aero2.net.pl

  Hajnówka 6.10.2016 woj. podlaskie. 3 dni temu zabrałam modliszkę do domu ze ściany bo prognozowane było pogorszenie pogody i przymrozki. Czy modliszki zapadają w jakiś sen zimowy?, bo ta moja jakaś osowiała jest i przestała jeść muchy. Jej kolor jest jak liście jesienią dł. ok.6-7cm, nie lata, ale jak było gorąco na ścianie budynku to nawet furczała jak podsuwałam patyk.

 • sczachor

  Dorosłe nie zimują.

 • Gość: [vario1] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No to potwierdzam. W Białymstoku są modliszki. Sprzątałem liście i mało nie zamiotłem czegoś zielonego z chodnika. Myślałem, że to konik polny, ale po przyjrzeniu się o mało nie podskoczyłem z radości i zdumienia. Myślałem, że uciekła z jakiejś hodowli ale przeszukuję Internet i patrzę, że ludzie w okolicach Białegostoku coraz częściej je znajdują. Była ledwo żywa, nie ruszała się prawie. W nocy było tylko dwa stopnie na plusie. Wziąłem ją do domu, włożyłem do dużego słoja, na spód trochę liści. Po godzinie patrzę o ona sobie stoi :-) Ćmę, którą ją uraczyłem schrupała w mgnieniu oka. No i teraz nie wiem co mam z nią zrobić. Wypuścić do ogrodu? Jeśli nie zimują to znaczy, że nie przeżyje...

 • Gość *.adsl.inetia.pl

  W Lubaczowie też są mam zdjęcia

 • Gość: [Pikobelo] 194.181.139.*

  Trochę bardzo przepisane z Wikipedii

 • Gość: [Bogdan] *.euro-net.pl

  A ja znalazlem modliszke w Białymstoku, miala gruby odwłok.Prawdopodobnie miala jaja

 • Gość: [Pali] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Dzień dobry,
  ja mieszkam właśnie w Puszczy Sandomierskiej, w samym środku, i to, co dla Was jest egzotyką, dla mnie już nie. Od dziecka spotykało się modliszki na podwórku i poza nim. Bywało, że się z taką na ramieniu do domu wróciło (ale to głównie w okresie sierpień - wrzesień).

 • Gość: [adam34] *.threembb.co.uk

  Co za bzdury o zmianie klimatu modliszki wystepuja w Polsce jak gatunek lokalny ktory nie został jak papugi wypuszczony przez człowieka. Poza tym papugi wcale nie zagoscily dlatego ze klimat sie ocieplil kolejna jakas ekologiczna brednia. Artykul pelen fantazji autora. Zwierzeta jak papugi moga adaptowac sie do polskich miast ale wynika to glownie ze zmian budowlanych ktore tworza wiecznie cieple miejsca gdzie zamieszkuja ludzie oraz roznego rodzaju ogrody botaniczne lub parkiw ktorych sa jakies budynki gospodarcz.A nie dlatego ze zmienia sie klimat. Autorowi gratuluje niezlej fantazji.

 • sczachor

  @ adam34] *.threembb.co.uk - nie wystarczy napisać "bzdury" by dodać sobie wiarygodności. Modliszki w Polsce występowały już wcześniej, ale w południowej części kraju. Na północy - a tego dotyczy zdjęcie i tekst - nie występowały. Zmiany klimatu (ocieplenie) jest faktem, obecność modliszek na północy jest jednym z bardzo wielu przykładów, nie wspominając o rozmarzaniu wiecznej zmarzliny w Kanadzie i na Syberii.

 • Gość *.centertel.pl

  Właśnie dzisiaj spotkałem modliszkę. Chyba samicę. Dł. ok 5 cm. Miasto Chełm lubelski. Na oknie supermarketu. Jasno-brązowa

 • Gość *.centertel.pl

  Właśnie dzisiaj spotkałem modliszkę. Chyba samicę. Dł. ok 5 cm. Miasto Chełm lubelski. Na oknie supermarketu. Jasno-brązowa

 • Gość: [Mara] *.dynamic.chello.pl

  Uwaga! Modliszka w Warszawie, w wieżowcu na parapecie 8 piętra na Saskiej Kępie (praktycznie centrum Warszawy)!

 • Gość: [Wojtek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Modliszka w Studziankach - Puszcza Knyszyńska 04.08.2017 r.
  www.facebook.com/photo.php?fbid=10213813538563112&set=pcb.10213813609844894&type=3&theater

 • Gość: [magdalena różycka] *.dynamic.chello.pl

  Od 3 dni mam modliszkę w domu. Ząbki
  www.facebook.com/photo.php?fbid=1428796747217104&set=a.565659926864128.1073741828.100002603771112&type=3&theater

 • Gość *.dynamic-ww-10.vectranet.pl

  "Uwaga! Modliszka w Warszawie, w wieżowcu na parapecie 8 piętra na Saskiej Kępie (praktycznie centrum Warszawy)!"

  To chyba ten sam blok i to samo piętro;) wsadziłem do słoika i zostawiłem na dole pod blokiem - wśród zieleni

 • Gość: [Maciek_80] 193.111.166.*

  Ja dziś w Pruszkowie znalazłem zieloną, ok 6 cm na firance. Moja narzeczona uciekła do łazienki :) Cyknąłem kilka fotek, byłem przekonany, że komuś uciekła, ale łazienka odpowiedziała mi, że to środkowo-europejska :). Wspaniałe przeżycie zobaczyć i nie słyszeć "czytała Krystyna Czubówna" :)))

 • Gość: [m11] *.dynamic.chello.pl

  Zgłaszam modliszkę zwyczajną w Warszawie (Żoliborz, balkon na 4 piętro bloku, noc z 10 na 11 sierpnia 2017 r.) - owad w zielonym kolorze, ok. 6-8 cm długości, długie czułki, więc pewnie samica. Tak jak w jednym z poprzednich wpisów - myślę, że mogły ją zwabić owady ciągnące do światła w mieszkaniu, widocznego zza szyby. Kwadrans posiedziała i zniknęła, myślałem, że to konik polny, a tu proszę...

 • Gość: [citro] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  właśnie mnie odwiedziła. wpadła do pokoju na 1 piętrze. Łuków woj lubelskie

 • Gość *.a2mobile.pl

  Warszawa Wesoła 3 piętro. Patrzy się właśnie na mnie zza okna;) Zastanawiam się co z nią zrobić. Tak jak przyfrunęła tak i powinna odfrunąć chyba...

 • Gość: [eko] *.dynamic.chello.pl

  Warszawa, Praga pn. 13082017 :)
  Modliszka zwyczajna, w mieszkaniu - II p., szok 8-O, oczywiście w kuchni - może wyczuła gotowane gołąbki ;) ... a może jednak przyleciała/wstąpiła się ogrzać po chłodnej nocy.
  Przeniesiona na nasłoneczniony balkon, między rośliny ... piękny owad :))

 • Gość: [czokus111] *.ptr.nowinynet.pl

  Modliszka w Szewcach woj. (Świętokrzyskie) w domu na firanie w kuchni

 • Gość: [Alina] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Dzisiaj rano podnosząc żaluzje znalazłam na nich piękną, zieloną modliszkę. Byłam mocno zaskoczona, bo mieszkam w bloku, na 9 piętrze w samym centrum Rzeszowa! Byłam pewna, że modliszki są nielotami a wszystko na co je ewentualnie stać to podskoki "stylem" konika polnego. Do jutra zostaje w wielkim słoiku i ciszy się kolacją z zakupionego - specjalnie dla niej - w zoologu konika polnego. Jutro najedzona szczęściara zostanie wypuszczona na jakiejś spokojnej polanie pod lasem :)

 • Gość: [Anka] *.kielce.vectranet.pl

  Ja znalazłam modliszkę wczoraj na firance .Mieszkam w centrum Kielc na drugim piętrze. Piękna , zielona ma około 5 cm długości.

 • Gość: [stopka] *.dynamic-ww-12.vectranet.pl

  Widziałam dzisiaj tego pięknego owada w Mszczonowie Na placu zabaw odpoczywała

 • Gość: [gosc] *.196.10.11.res.pl

  Witam, piękny okaz modliszki wleciał mi dzisiaj do mieszkania na 7 piętro, wielkość coś około 8 cm, złapałam do słoika i wypuściłam na wolność :) mieszkam w Rzeszowie

 • sczachor

  Sadząc po komentarzach modliszka mocno się rozprzestrzeniła i staje się coraz pospolitsza.

 • Gość: [pogwizd] 77.252.203.*

  Warszawa, Bemowo. 11 piętro. Z 7 cm długości.

 • Gość: [ewa] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Witam.Ja dziś rano znalazłam modliszkę na ścianie domu i o dziwo miało to miejsce w podwarszawskim Radzyminie. Jest śliczna.

 • Gość: [Klaudia] *.play-internet.pl

  Ja w przeciągu tygodnia widziałam modliszke dwa razy w centrum Kielc, zielona-samiec

 • Gość: [Ula] *.play-internet.pl

  Dziś znalazłam modliszkę u siebie na trawniku. Mieszkam w Orzyszu. Pozdrawiam

 • Gość: [kolo] *.euro-net.pl

  Białystok, dwukrotnie modliszka na balkonie (5 piętro)

 • Gość: [M1ola] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Wczoraj 19. 08. modliszka odwiedziła mój dom na Słonecznym Stoku w Olsztynie. Wyniosłam ją na taras na kwiat i na razie dobrze jej tam.

 • darek2706

  20-08-2017 Fałków woj.świętokrzyskie dziś pojawiła się modliszka piękna zielona i odwiedziła mój dom ,zaniosłem ją do szklarni

 • Gość: [kamyk] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ja spotkałem w okolicach Włoszczowy zieloną samice

 • Gość: [jarek] *.play-internet.pl

  witam wczoraj w pracy odwiedzila nas modliszka fajna mam foty na telefonie kolno woj.podlaskie

 • Gość: [Toporczyk] 5.174.70.*

  Choć nadal gatunek niezbyt częsty, to migracja w kierunku północnym i północno-wschodnim jest widoczna. Możliwe, że za kilka lat zniknie z listy gatunków chronionych, tak jak tygrzyk paskowany. Swoją drogą, jest to pewna analogia, pajęczak ten przecież do ok. 2005 roku był uznawany za bardzo rzadki element naszej fauny. Jeszcze bowiem w XIX w. uznawano go za gatunek typowo śródziemnomorski. Teraz można spotkać tygrzyka na każdej większej, suchej łące i zaaklimatyzował się, choć dorosłe osobniki (identycznie jak modliszki) nie potrafią przetrwać zimy, w odróżnieniu od kokonów.

 • Gość: [Toporczyk] 5.174.70.*

  Samica modliszki zwyczajnej widziana w Nowej Wsi pod Olsztynem.

 • Gość: [Maro] *.dynamic.gprs.plus.pl

  W dniach 17-20.08.2017, na terenie szkoły - pola namiotowego, podczas festiwalu w Cieszanowie (podkarpackie) widziane wielokrotnie, co najmniej 4 okazy ( w tym, niestety jeden rozdeptany na boisku). Udokumentowana na zdjęciach na ręce. Wypuszczona poleciała przepięknie w bezpieczne miejsce.

 • Gość: [justix] *.dynamic.mm.pl

  Dziś znalazłam modliszka Zielona w moim mieszkaniu 10 piętrowy budynek w Warszawie :)

 • starszy_dreptak

  (Lublin) Mam modliszka na trawie cytrynowej - siedzi sobie i chodzi to tu, to tam od dwóch tygodni. Ładny jest. Wg specjalisty to "on". :)

 • Gość: [Kurp] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Dzisiaj spotkałem modliszkę w Ostrowi Mazowieckiej. Duża, brązowa.

 • Gość: [Krzys] *.internetdsl.tpnet.pl

  26.08.2017 Kozienice
  W samym mieście zielona modliszka. Foto z komórki mogę przesłać. 604458592

 • Gość *.centertel.pl

  Dzisiaj w Gizycku spotkalem modliszke zielona siedziala na scianie zrobilem kilka fotek moj mumer 725654414

 • Gość: [kw_info@gmail.com] *.proneteus.pl

  Podkarpackie, Oleszyce, ul. Słowackiego. 31.08.2017r. Sad, trawnik, zarośla. Zielona samica. Mam zdjęcia.

 • sczachor

  Nowsze informacje są tu czachorowski.blox.pl/2017/08/Przezyc-spotkanie-z-modliszka.html

 • Gość *.play-internet.pl

  25.08.2017 Modliszki widziane w większej ilości we Włodawie, przy wschodniej granicy

 • Gość: [domin] *.dynamic.mm.pl

  dzisiaj pod wieczór znalazłem samicę modliszki zwyczajnej na moim wewnętrznym parapecie wśród storczyków (udało się zrobić nawet kilka zdjęć), dodać muszę, że to środek miasta Tarnowa z niewielkim skwerem zielonym koło mieszkalnego bloku ...?
  została wypuszczona "ze słoika" na krzewy leszczyny pod naszymi oknami i od razu podjęła polowanie na spacerujące po krzewie mrówki ... - może nas jeszcze kiedyś odwiedzi ???

 • Gość: [Dariusz] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  09.09.2017r. - wieczorem na schodach wejściowych do mojego domu spacerowała sobie modliszka zwyczajna, samiczka jasno zielona. Odniosłem ją na pobliskie tuje i szybko zacząłem szperać po internecie na temat tego owada, bo byłem bardzo zaskoczony tym faktem. Mieszkam w Tumlinie koło Kielc.

 • Gość: [Kielce] 78.10.36.*

  W kielcach w lesie również spotkana jak i jej kokon

 • Gość *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Witam. A u mnie (Opole) siedzi od trzech dni przed wejsciem do domu. Piekna zielona. A to widze ja na scianie a to chowa sie przed deszczem pod lisciami pelargoni. Robi sie zimno, zwlaszcza nocami...jak ona przezimuje? Gdzieś ja przeniesc? Doradzcie prosze...

 • Gość: [Jogi] *.eltronik.net.pl

  Miesiąc temu widziałem modliszkę w Lubawie (W-M) na cmentarzu ;)

 • Gość: [Aleksandra] *.net.lannet.org

  1 październik 2017, wieś Bosse, woj. Podlaskie - niedaleko granicy z Litwą. Rankiem spotkałam modliszkę, Wydaje mi się to dosyć dziwne, ponieważ tego dnia rano było ok. 5°C i zero słońca.

 • Gość: [Hevi] *.play-internet.pl

  W lipcu nad stawem kolo srody wielkopolskiej spotkalem modliszke zielona.

 • Gość: [Gość] *.play-internet.pl

  28 lipca 2018 r widziałem modliszkę zwyczajną, chyba samicę bo nie poderwała się do lotu jak ją pies zaczął obwąchiwać, w Warszawie na chodniku

 • Gość: [bgm] *.dynamic.chello.pl

  1.08.18 wpadła wieczorem w odwiedziny na 1 piętro. Warszawa Wilanów - 30 stopni. Podlatywał, więc raczej samiec.

 • Gość: [Katarzyna] *.net.ls.com.pl

  2 sierpnia 2018 r. Modliszka Zielona na storczyku w bloku na trzecim piętrze, Międzyrzec Podlaski właśnie. Pozdrawiam :)

 • Gość: [jadzia] *.centertel.pl

  Ja mieszkam w Warszawie i dwa dni temu mąż na parapecie w bloku złapał modliszkę.
  Znaczy się, że są już w centrum

 • Gość: [Koliberek] *.kal.pl

  Ja wczoraj wieczorowa pora znalazlam modliszke brazowa na chortensji.Wielkopolska okolice Kalisza.

 • Gość: [Koliberek] *.kal.pl

  Ja wczoraj wieczorowa pora znalazlam modliszke brazowa na chortensji.Wielkopolska okolice Kalisza.

 • Gość: [Olek] *.centertel.pl

  Mazowieckie, 15km na zachód od Siedlec, miejscowość Kotuń. W przejściu pomiędzy stacjami znalazłam jedną zielono-żółtą. Nie mogła pokonać schodów, więc trochę pomogłam i wypuściłam ją na trawie.

 • Gość: [Jozef] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Dzisiaj tj.25.08.2018 modliszka w ogrodzie miejscowość Podlesie koło Tarnowa piękna zielona modliszka długość około 6 cm.

 • Gość: [Jozef] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Dzisiaj tj.25.08.2018 modliszka w ogrodzie miejscowość Podlesie koło Tarnowa piękna zielona modliszka długość około 6 cm.

 • Gość *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Witam Jaworzno województwo opolskie na granicy śląskiego i łódzkiego przy ruchliwej drodze na parapecie okna znalazła się zielona modliszka jest to dla nas szok a co do tego kokon tam ulepila. Czy przetrwa zimę?

 • Gość: [koles] *.play-internet.pl

  Ja dzis znalazlem modliszke na poligonie w orzyszu

 • Gość: [warm-mazurskie] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Dzisiaj, tj. 2.11.2018r spotkałam modliszkę w miejscowości Srokowo, gmina Srokowo, powiat Kętrzyn, województwo warmińsko - mazurskie.
  Były już kilkudniowe małe przymrozki a jej udało się przetrwać.

Dodaj komentarz

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci