Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Kredą na tablicy o ... web 2.0 i internecie

sczachor

Dzisiaj ze studentami biologii rozpocząłem wspólną naukę rozpoznawania i oswajania web 2.0 oraz konektywizmu w uniwersyteckiej edukacji. Dlatego powyższa fotka nawiązuje do sieci, łączy w sobie biologiczność sieci pajęczej i sieć powiązań społecznościowych w internecie.

Na samym początku pojawił się istotny kłopot. Bo w wielu salach UWM nie ma po prostu dostępu do internetu, co jest problemem i dla wykładowców i dla studetów. Internetu bezprzewodowego nie ma (ponoć gdzieś jest, ale nikt go nie widział), a gniazdka internetowe tylko w "gabinetach". Zmuszny byłem opowiadać o zasobach internetowych... pisząc kredą na tablicy (adresy, żeby sami, potem zajrzeli). Po co więc nam wielkie, kosztowne inwestycje, kiedy brakuje podstawowych rzeczy? Nic dziwnego, że ubywa nam studentów. Przecież to nie jest wina tylko niżu demograficznego...

Ale jakoś może sobie poradzimy. Może uda się doszukać tego mitycznego internetu bezprzewodowego, może przeciągnę kilkumetrowy kabel z innego pokoju, może studenci przyniosą swój internet bezprzewodowy (komercyjny). A może zaczniemy się spotykać w kawiarni - bo  wielu już jest bezpłatny dostęp do internetu. Na szczęście studenci mają dostęp do internetu u siebie w domu, akademiku czy na stancjach. Owszem, na UWM jest dostęp bezpłatny, ale w Bibliotece Głównej... Kortowo duże, wygoda z takiego udogodnienia żadna.... Mam wrażenie, że jesteśmy 100 lat za warmińskimi i mazurskimi wioskami.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie można było obrócić. Poćwiczymy własną kreatywność :). A to przyda się poźniejszym absowlentom, gdy zaczną szukać pracy. Przynajmniej będą mieli sensowne kompetencje, w tym bycia zatrudnialnym. O rezultachach naszych biologiczno-sieciowych poczynań poinfromuję, podsyłając linki do studenckich e-portfolio i efektów wspólnych prac i przemyśleń.

ps. Krajowe Ramy Kwalifikacji to nie tylko "odgórne zarzadzenie", ale i szansa na podniesienie jakości kształcenia, także tego, żeby nasi absolwenci szybko znajdowali pracę. Szkoda tylko, że takiej dyskusji w murach uniwersyteckich nie można spotkać. Może gdzieś się toczy? Z wykorzystaniem kredy i tablicy?

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • utopijne

    No cóż, przecież mamy dopiero XXI wiek, Internet to skomplikowana sprawa.

  • utopijne

    No cóż, przecież mamy dopiero XXI wiek, Internet to skomplikowana sprawa.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci