Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

O tym jak Jezioro Płucidugi zalało drogę do pracy

sczachor

Dawno temu było tu jezioro, Płuciduga Mała zwane. Stanowiło w dawnych czasach militarny element ochrony Olsztyna od południowej strony, wraz z rzeką Łyną, Płocidugą Dużą i Jeziorem Kortowskim i przepływającą Kortówką. Potem jezioro zostało osuszone (tak jak pobliski Fajferek) - zapewne w celu pozyskania łąk lub ułatwienia przejazdu. Od jakiegoś czasu jezioro się renaturyzuje, a to za sprawą niszczejącego systemu melioracyjnego.

Od kilku lat, chodząc na skróty do pracy, razem z licznymi studentami, obserwuję jak jeziorko powoli wypełnia się wodą, a przyroda wraca w dawne miejsce. Czesem służby miejskie podsypały ścieżkę piaskiem, czasem położyły stare płytki chodnikowe (aby błota nie było), czasem wykaszały "zielsko", aby wygodne przejście było. Sporo śmieci zostawiają przygodni pijaczkowie, "psiarze" oraz mieszkańcy. Ale i na to była rada w postaci okresowych akcji sprzątania swojego kawałka świata.

Latoś (jak mawiali starsi ludzie na Mazowszu) w deszcze obrodziło to i poziom wody się w Płucidudze podniósł tak, że zalało dokumentnie fragment ścieżki. Najpewniej dzikie kaczki, żaby i owady wodne się cieszą. Będę musiał zmienić trasę porannego spaceru do pracy, a potem w drodze powrotnej do domu. Mniej będzie okazji do codziennej obserwacji przyrody... Chyba, że władze miejskie dostrzegą i ten fragment dzikiej przyrody i zagospodarują go jako teren zielony dla mieszkańców. Naprawiona ścieżka, może nawet jakieś ławeczki i kosze na śmieci? Tak sobie marzę... że tym razem nie zasypią i w betonywy plac nie zamienią, drzew nie powycinają... Może więc lepiej o tej zalanej ścieżce głośno nie wspominać - lepiej niech "betonowcy" i "antydrzewiarze" nie próbują swoimi metodami "naprawiać" tego dzikiego w mieście kawałka przyrody, z lisami, sarnami, kałużnicami itd.?

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [frytek1616] *.olsztyn.vectranet.pl

    witam interesują mnie dawne jeziora olsztyna kiedyś jako 12- po lekcji przyrody doszedłem do w niosku że na terenie dzisiejszych BRZEZIN było kiedyś jezioro nawet znalażłem pruską rurę chyba do wody pitnej

  • sczachor

    Na przeciw Brzezin (teraz poldery) było jezioro Płucidugi Duże, po srodku wzniesienie ze śladami dawnej osady.

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci