Menu

profesorskie gadanie

Nowy adres bloga https:profesorskiegadanie.blogspot.com

Nauczać czy tworzyć sytuacje edukacyjne?

sczachor

Przekazanie wiedzy z jednej głowy do drugiej nie jest proste. Nie da się skopiować (kopiuj-wklej), bo wiedza ma charakter systemowy, całościowy. Uczenie się wymaga także aktywności... uczącego się.

Kiedy ponad pięć lat temu założyłem ten blog i zaczynałem pisać, to był to dla mnie eksperyment. Chciałem poznać i rozpoznać to zjawisko, nauczyć się samemu wykorzystywać. Popełniłem wiele błędów. Obecna forma też jest już przestarzała. Ale sam na sobie sprawdziłem (byłem dla siebie królikiem doświadczalnym). Tę wiedzę wykorzystałem z powodzeniem już kilkakrotnie, także zawodowo, m.in. w grancie na Noc Naukowców. A ostatnio mogłem śmiało doradzić i polecić studentom w ich elektrośmieciowej akcji (http://prezentdlaziemi.blogspot.com).

Bo jak mógłbym zachęcać do wykorzystywania internetu i technologii IT sam tego uprzednio nie sprawdziwszy? Czy ekonomista może uczyć studentów ryzyka w biznesie, kiedy sam nie ryzykował? Czy można uczyć o chruścikach nigdy ich nie badając naukowo? Nie wystarczy przeczytać z książki - w sumie studenci mogą zrobić to samodzielnie, wszak czytać potrafią i wyszukiwać źródła takze :). Trzeba doświadczyć i zrozumieć istotę.

Sądzę, że dobry nauczyciel to nie ten, który dużo wie, ale ten, który tworzy dobre sytuacje i środowisko edukacyjne dla swoich uczniów-studentów. Poniżej przykład z wykładu red. Wiktora Niedzickiego i o tym jak zainteresował się fizyką - ktoś stworzył mu okazję do samodzielnego eksperymentowania:

Czasem przypadkiem można zrobić dużo dobrego :). Ważniejsze jest więc stworzenie mądrej sytuacji edukacyjnej (najlepiej świadomie a nie przypadkowo). Bo wiedzy nie da się przekazać jako proste "kopiowanie", z głowy do głowy. Komunikacja międzyludzka jest bardzo złożona, nie ogranicza się tylko do przekazu werbalnego.

Dzisiaj rozpoczynam na sobie kolejny eksperyment, uczenie się i rozpoznawanie dalszych pokładów przepastnej rzeczywistości internetowej (z myślą o studentach i udoskonalaniu nie tylko zajęć, lecz przede wszystkim  świadonego tworzenia lepszych sytuacji edukacyjnych). Po to, żeby w przyszłosci nie wpuszczać swoich studentów na nierozpoznany grunt :).

© profesorskie gadanie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci